Co powinien zawierać pozew o odszkodowanie medyczne

Jak powinien wyglądać pozew o odszkodowanie medyczne?

Dodano 16.12.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Niestety wciąż wielu pacjentów w Polsce doznaje dużych uszczerbków na zdrowiu przez błędy lekarskie, do których dochodzi w szpitalach. Czasami błędy są wynikiem przemęczenia lekarza lub zwykłego zbiegu okoliczności. Jednak zdarza się, że pacjent jest przekonany o niedopilnowaniu przez lekarza sowich obowiązków, jego niekompetencji lub zwykłym lenistwie. Wtedy tym bardziej zależy mu, by udowodnić lekarzowi winę, a za poniesione straty uzyskać odszkodowanie. Jak powinien wyglądać pozew o odszkodowanie medyczne?

Pozew – przeciw komu?

Zacznijmy od tego, że do złożenia pozwu o odszkodowanie medyczne najlepiej jest zatrudnić doświadczonego w tej kwestii prawnika. Sprawy dotyczące odszkodowań medycznych to sprawy trudne, w których wiele niuansów i kruczków prawnych ma ogromne znaczenie. Często okazuje się bowiem, że dokumentacja medyczna zebrana przez pacjenta świadczy na jego korzyść, lecz pozew został niepoprawnie napisany i został oddalony przez Sąd, a pacjent musi pokryć jego koszty. Dlatego kluczową sprawą jest chociażby dokładna weryfikacja dokumentacji medycznej aby pozwać odpowiedniego lekarza lub szpital, gdy pacjent leczony był w kilku miejscach.

Dowody

W pozwie o odszkodowanie medyczne należy dokładnie określić o jaki rodzaj i wysokość odszkodowania, renty lub zadośćuczynienia ubiega się pacjent. Każde roszczenie musi być poparte rzetelnymi dowodami. Dlatego pacjent powinien skompletować dokładną dokumentację medyczną, a także faktury i rachunki jakie zebrał za dodatkowe leczenie, zabiegi, rehabilitację czy leki. Pacjent musi być przygotowany na to, że o przybycie do sądu będzie musiał poprosić świadków, którzy chcą zeznawać na jego korzyść. Mogą to być osoby, które odwiedzały go w szpitalu, rozmawiały z nim w czasie choroby o jego stanie zdrowia, lub nawet rozmawiały bezpośrednio z lekarzami podczas odwiedzin w szpitalu. Podczas rozprawy pacjenta może reprezentować pełnomocnik zatrudniony przez niego, lub jeśli o to poprosi – przydzielony z urzędu.


facebook