Prawnik

Własny prawnik w firmie, czy umowa z kancelarią prawną?

Dodano 11.01.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Chyba każda, nawet najmniejsza firma staje w końcu sytuacji, w której potrzebuje fachowej porady lub pomocy prawnej. Właściciele rozwijających się firm często zastanawiają się, czy warto jest zatrudnić własnego prawnika na etat, czy może lepiej podpisać umowę z jakąś kancelarią prawną, która odpowiadałaby za „trudne sprawy”. Które rozwiązanie jest lepsze?

Własny prawnik

Zatrudnienie własnego prawnika w firmie jest dobrym pomysłem, gdy jego wiedza potrzebna jest na co dzień, a jego porady bywają potrzebne „od ręki”. W tym wypadku prawnik, który przebywa w biurze kilka godzin dziennie i doskonale zna specyfikę danej branży to prawdziwy skarb. Jeśli jednak firma potrzebuje porady prawnej lub wsparcia prawnika na sali sądowej raz na jakiś czas, zatrudnianie pracownika na etat to zbędny wydatek. W tym wypadku lepszym wyborem będzie zaufana, doświadczona kancelaria prawna.

Kancelaria prawna

Kancelaria prawna jest bardzo wygodną opcją dla firm, które nie chcą zatrudniać prawnika na etacie. Chociaż nie jest to regułą. Bardzo dużo firm zatrudniających swoich prawników i tak korzysta z usług kancelarii prawnych. Prawnicy pracujący od lat w jednej firmie nieco zacieśniają swoje doświadczenie do danej branży. Natomiast kancelarie, zatrudniające prawników o różnych specjalizacjach, mają szerszy pogląd na wiele spraw i doświadczenie na przeróżnych salach sądowych. Dlatego też zdarza się, że dobra kancelaria prawna rozwiązuje pozytywnie sprawy, z którymi nie może poradzić sobie prawnik zatrudniony w firmie. Współpraca z kancelarią prawną nie musi być stała, tak więc firma może zredukować koszty i korzystać z usług prawnika tylko wtedy, gdy tego potrzebuje. Zatrudnienie pracownika na etat wiąże się z ponoszeniem kosztów jego zatrudnienia bez względu na to, czy miał on jakieś zadania, czy nie. Zaufaną kancelarię prawną można poprosić też o audyt w swojej firmie, by wychwyciła jej słabe punkty i pomogła poprawić kwestie, które mogą mieć negatywne skutki prawne dla jej właściciela.


facebook