spadek

Kilka słów o podziale spadku

Dodano 16.01.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Podział spadku to temat rzeka. Może odbyć się szybko i łatwo, ale zdarzają się przypadki, gdy procesy spadkowe trwają miesiącami, a spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia. Jeśli osiągną porozumienie, podział spadku powinni opisać w umowie. Gdy w grę wchodzą nieruchomości, umowa musi mieć formę aktu notarialnego. Tym, co decyduje najczęściej o czasie trwania całego procesu jest zgodność zdań co do podziału między wszystkimi spadkobiercami. Jeśli nie mogą oni dojść do porozumienia, decyzje o tym, jak podzielić spadek, podejmuje sąd.

Jakie są metody podziału spadku?

Sąd praktykuje trzy metody podziału spadku. Pierwsza z nich to fizyczny podział spadku, zgodnie z udziałami gwarantowanymi przez prawo spadkowe. Nie wszystkie rzeczy da się podzielić dokładnie między spadkobierców tak, jak opisuje to ustawa, w związku z czym zdarza się, że spadkobiercy muszą dokonywać między sobą różnego rodzaju dopłat. Każda sytuacja jest inna i zależy od liczby spadkobierców i ich udziałów, rodzaju spadku i wielu innych rzeczy. Druga metoda sprawdza się najlepiej w sytuacji, gdy spadku jest niewiele. Polega na przyznaniu go jednej osobie z rodziny, która ma obowiązek spłacić pozostałych jej członków. Trzecia metoda to tak zwany cywilny podział majątku. Polega ona na sprzedaży całego spadku i podziale zysków pomiędzy spadkobierców.

Gdzie dzieli się spadek?

W Polsce są dwie możliwości podziału spadku. Można to zrobić u notariusza lub w sądzie. Obie metody mają swoje wady i zalety. Za podział spadku sąd pobiera jednorazową opłatę zgodna z obowiązującym taryfikatorem opłat. Jednak w wielu sądach na rozprawę czeka się dosyć długo – nawet kilka miesięcy. W przypadku trudnych spraw, gdzie spadkobiercy nie mogą dojść do porozumienia jest to niestety jedyna metoda, by podzielić spadek. Spadek można podzielić też u notariusza. W tym wypadku termin wizyty można zarezerwować nawet na następny dzień, jeśli rodzina jest zgodna co do podziału. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że koszty notarialne podziału spadku są dużo wyższe niż sądowe.


facebook