błąd lekarski

Odszkodowanie za błąd lekarza

Dodano 14.03.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Co roku wielu pacjentów doznaje czasowego lub trwałego uszczerbku na zdrowiu przez błędy lekarzy. Jeszcze jakiś czas temu pacjenci czuli się bezsilni. Odzyskiwanie odszkodowania od szpitala lub kliniki trwało latami, a zazwyczaj i tak przynosiło marny skutek. Obecnie jednak wiele kancelarii prawniczych wyspecjalizowało się w uzyskiwaniu odszkodowań medycznych i chętnie pomagają one pacjentom, którzy mają problem z udowodnieniem winy danemu lekarzowi. Co warto wiedzieć o odszkodowaniach wypłacanym pechowym pacjentom?

Pierwsze kroki

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że o odszkodowanie możemy ubiegać się przez okres do 3 lat po zdarzeniu. Gdy tylko nabierzemy podejrzeń, że placówka medyczna popełniła błąd w postepowaniu medycznym, powinniśmy skupić się na kompletowaniu dokumentacji medycznej. Pamiętajmy, że błąd niekoniecznie musiał być popełniony przez lekarza, ale także przez ratowników medycznych, którzy udzielali pierwszej pomocy, pielęgniarki sprawujące pieczę nad chorymi, farmaceutę, który podał nam zły zamiennik leku, czy inną osobę z personelu medycznego. Błąd mógł wystąpić podczas leczenia, rehabilitacji czy nawet stawiania diagnozy. Całą dokumentację medyczną należy dostarczyć do wyspecjalizowanej kancelarii prawnej. Prawnicy zapoznają się  z nią dokładnie i będą mogli ustalić, czy rzeczywiście doszło do zaniedbań ze strony placówki medycznej.

Co można zyskać?

Co jest głównym celem oskarżania szpitala o błąd medyczny? Oczywiście uzyskanie takiej kwoty odszkodowania, która zrekompensuje całkowicie koszty leczenia i rehabilitacji. Kwota powinna starczyć nawet na takie rzeczy jak zakup sprzętu inwalidzkiego czy przystosowanie domu do poruszania się osoby na wózku. Jednak odszkodowanie to nie wszystko. Kancelaria prawnicza w imieniu klienta może ubiegać się także o jeszcze jedno świadczenie: zadośćuczynienie. Jest ono wypłacane jednorazowo jeśli pacjent udowodni, że na skutek błędu medycznego doznał dodatkowego cierpienia i bólu. Jeśli przez błąd lekarza pacjent nie może wrócić do pracy, prawnik zawalczy również o kolejne świadczenie dla swojego klienta, czyli rentę.


facebook