Windykacja

Na czym polega skuteczna windykacja?

Dodano 29.12.2017, Kategoria: Blog, Tagi:

Banki i instytucje parabankowe codziennie reklamują swoje oferty pożyczek i kredytów. Wielu ludzi daje się skusić na dodatkowe pieniądze, jednak nie zawsze rozumieją, że do banku trzeba oddać więcej, niż się pożyczyło. Wpadają oni w spiralę zadłużenia i nie są wstanie sprostać ratom, które powinni co miesiąc spłacać. Podobna sytuacja może wydarzyć się pomiędzy dwoma innymi dowolnymi podmiotami: klientem, który nie chce zapłacić za towar, który odebrał, lub wierzycielami upadającej firmy, którzy chcą odzyskać od niej swoje pieniądze. Czy dłużników dla się jakoś zmusić do spłacenia należności?

Windykacja a egzekucja komornicza

Wiele osób i firm w podobnej sytuacji próbuje odzyskać swoje pieniądze drogą sądową. Sprawa jednak toczy dość długo, egzekucja komornicza nie zawsze jest skuteczna, są więc dość niewielkie szanse, że wierzyciel odzyska swoje pieniądze. Dlatego też bardzo popularne stały się mediacje pomiędzy stronami które polegają na nakłonieniu dłużnika do spłacenia całej należności, bez ingerencji sądu i komornika. Można więc powiedzieć, że współczesna windykacja polega na partnerskich negocjacjach pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem, a egzekucja komornika jest już ostateczną metodą na odzyskanie chociaż części swoich pieniędzy.

Ograniczenia windykatora

Windykacja jest uregulowana przepisami prawa, a jeśli dłużnik poczuje się nękany, może złożyć na windykatora skargę i powołać się na art. 190a kodeksu karnego tzw. stalking. Firmy windykacyjne nie mogą nękać dłużnika telefonicznie, mailowo, ani nachodzić go w domu. Co najważniejsze, dłużnik nie ma obowiązku wpuszczania windykatora do środka – może oczywiście to zrobić wtedy, gdy chce z nim negocjować. Windykator w żaden sposób nie może straszyć ani ośmieszać dłużnika. Nie wolo mu rozmawiać o problemach dłużnika z osobami postronnymi, ani wypytywać o jego zwyczaje. W przypadku przekroczenia przez windykatora swoich uprawnień dłużnik może o tym fakcie powiadomić prokuraturę.


facebook